Czy korekta faktury, uzasadniona zmianą ceny, stanowi przesłankę do „odwrócenia” ulgi na złe długi i wykazania VAT naliczonego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 7 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Z powodu Covid oraz zobowiązania, że bieżące czynsze będą płacone w terminie, w drodze pisemnego aneksu do umowy został naszej spółce obniżony czynsz dzierżawny za wynajęte budynki za ubiegłe okresy. Firma, od której budynki dzierżawimy (niepowiązana) wystawia faktury korekty od sierpnia br. przez kolejne 12 miesięcy po 1/12 salda zobowiązań z tytułu czynszu na 30.06.2020 r. Większość faktur, do których otrzymaliśmy i jeszcze otrzymamy faktury korekty uznaniowe jest już w zwłoce ponad 90 dni od terminu zapłaty. Zgodnie z przepisem ulgi na złe długi, jako dłużnik, w odpowiednich deklaracjach VAT-7 korygowaliśmy odliczenie VAT, w polu 49 deklaracji VAT-7. Obecnie otrzymując pierwsze faktury korekty we wrześniu 2020 musimy obniżyć VAT naliczony w miesiącu otrzymania korekty.

Czy słusznie sądzimy, że w tym samym miesiącu powinniśmy wykazać w polu 50 deklaracji VAT-7 VAT naliczony, traktując rozliczenie pierwotnej faktury za czynsz obecnie otrzymaną fakturą korygującą (-) jak zapłatę?

Z jednej strony wykazalibyśmy ponowne odliczenie VAT naliczonego z faktur za czynsz dzierżawny w polu 50, natomiast z powodu faktury korekty VAT naliczony obniżylibyśmy w polu 46. W ten sposób ponowne odliczenie "wyzerowałoby się" ze zmniejszeniem VAT naliczonego fakturą korektą.

Czy to jest prawidłowe postępowanie?

Nie jest chyba możliwe, abyśmy musieli skorygowany z powodu ulgi na złe długi - u dłużnika - VAT naliczony, bezpowrotnie utracić?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX