Czy konieczne jest zwoływanie okręgowego zjazdu pielęgniarek i położnych w celu uzyskania zgody na przedłużenie umowy o pracę z przewodniczącą, która przeszła na emeryturę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Choromańska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 15 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przewodnicząca ORPiP jest wybierana zgodnie z Ustawą o samorządzie pielęgniarek i położnych na 4-letnią kadencję przez ciało kolegialne jakim jest Okręgowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych. Głosowanie jest tajne, a wybór jest zatwierdzany stosowną Uchwałą Okręgowego Zjazdu PiP. Na podstawie tej uchwały zjazdowej na najbliższym posiedzeniu Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych upoważnia uchwałą ORPiP Wiceprzewodniczącego tej Rady do podpisania umowy o pracę z tą Przewodniczącą na okres trwania kadencji w ramach umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin. Przewodnicząca postanawia przejść na emeryturę przed końcem kadencji.

1. Do kogo ma złożyć podanie o rozwiązanie stosunku pracy? Została wybrana przez Okręgowy Zjazd (ok. 200 osób),który dał upoważnienie ORPiP do zawarcia z nią umowy o pracę

.Czy zatem podanie o rozwiązanie umowy o pracę powinno być przedstawione całej Radzie?

2. Czy Wiceprzewodniczący ORPiP może bez zgody Rady i stosownej jej uchwały podpisać umowę z taką Przewodniczącą już po przejściu jej na emeryturę - do końca kadencji (praktycznie ok. 5 miesięcy) na dotychczasowych zasadach?

3. Czy dla przedłużenia umowy o pracę do końca kadencji Przewodniczącej-emerytki konieczne jest zwołanie Okręgowego Zjazdu aby zatwierdził prolongatę umowy o pracę lub ewentualnie wybrał na nowo Przewodniczącą takiej ORPiP?

4. Czy przy ewentualnej zgodzie ORPiP na dalsze (do końca kadencji) zatrudnienie takiej Przewodniczącej na dotychczasowych zasadach - umożliwia przeniesienie 59 dni zaległego urlopu na wykorzystanie w czasie trwania tej nowej umowy o pracę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX