Czy konieczne jest uzyskanie zgody komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w przypadku niespełnienia odległości rozbudowywanej części budynku od lasu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 15 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dotyczy "Rozbudowa budynku w kierunku gruntu oznaczonego jako Ls (lasu)". Bardzo proszę o informację, czy przy rozbudowie budynku istniejącego, zlokalizowanego na działce budowlanej (Ba/Bi) w kierunku lasu (gruntu oznaczonego na mapie do celów projektowych jako Ls), przy niespełnieniu prawidłowych odległości rozbudowywanej części budynku od tego lasu konieczne jest: a) Uzyskanie zgody udzielonej w postanowieniu wydanym przez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej; b) Uzyskanie zgody w drodze postanowienia wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej po uprzednim uzyskaniu upoważnienia ministra?

Przykładowo przy rozbudowie budynku istniejącego o część rozbudowywaną: Obciążenie ogniowe całego obiektu Q= 2 000-4 000MJ/m2 Odległość budynku istniejącego od lasu = 35m. Odległość części rozbudowywanej od lasu =10m Wymagana odległość budynku zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wynosi 22,5 m (warunek niespełniony). Zgodnie z art. 9 ust. 6 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. w przypadku rozbudowy dla owej niezgodności powinno wystarczyć uzyskanie zgody udzielonej w postanowieniu wydanym przez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bez konieczności uzyskania zgody w drodze postanowienia wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej po uprzednim uzyskaniu upoważnienia ministra.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX