Czy konieczne jest spełnienie obowiązku określonego w art. 34 u.p.e.a. w przypadku złożenia wniosku o umorzenie egzekucji przez wierzyciela?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Komarnicki Michał
Odpowiedzi udzielono: 18 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Q imieniu Wierzyciela wystawiłem Tytuł Wykonawczy i przesłałem go do właściwego Urzędu Skarbowego, jako organu egzekucyjnego, celem odzyskania środków pieniężnych od Zobowiązanego. Zobowiązany wystąpił do mnie jako Wierzyciela za pośrednictwem Urzędu Skarbowego, jako organu egzekucyjnego, z zarzutem w sprawie, twierdząc, że Tytuł wykonawczy był bezpodstawnie wystawiony, a postępowanie egzekucyjne nie powinno być wszczęte. Organ egzekucyjny po zapoznaniu się z argumentami Zobowiązanego, wydał Postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, które przesłał do Wierzyciela razem z opisanymi zarzutami Zobowiązanego.

Czy w sytuacji gdy Postanowienie o umorzeniu postępowania zostało wydane przez Urząd Skarbowy (art 59 § 1 pkt 7 u.p.e.a), a Wierzyciel uznaje zarzuty Zobowiązanego i nie chce składać zażalenia, to czy Wierzyciel musi wydać Postanowienie o uznaniu zarzutów Zobowiązanego (art. 34 u.p.e.a), czy też nie musi wydawać takiego Postanowienia?

Moim zdaniem, skoro jest już wydane Postanowienie o umorzeniu postępowania i Wierzyciel się z tym stanowiskiem Urzędu Skarbowego zgadza, to zbędnym jest wydawanie dodatkowego Postanowienia przez Wierzyciela o uznaniu zarzutów w sprawie, gdyż takie Postanowienie nic już nie wnosi nowego do sprawy, a sprawa jest bezsporna, stąd brak zażalenia z naszej strony.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX