Nowość Czy kobieta może zrezygnować z pobierania świadczenia rodzicielskiego i ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 19 września 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kobieta pobiera świadczenie rodzicielskie na córkę od marca 2024 r. Ostatnią wypłatę miała w sierpniu. Córka uzyskała w sierpniu orzeczenie o niepełnosprawności i spełnia punkt 7, czyli dziecko wymaga konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz punkt 8, czyli wymaga konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Matka chciałaby ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne z uwagi na opiekę nad niepełnosprawną córką.

Zgodnie z art. 17 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna.

Czy kobieta może zrezygnować z pobierania świadczenia rodzicielskiego i ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?

A jeżeli jest taka możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, to w takim razie od kiedy?

Wniosek do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności matka złożyła na córkę 10 czerwca 2024 r., w myśl art. 24 ust. 2a u.ś.r., jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, czyli można byłoby przyznać od czerwca, jednakże w czerwcu, lipcu i sierpniu pobierała świadczenie rodzicielskie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX