Czy klasyfikacja odpadów w grupie 20 oznacza, że muszą być one przekazane firmie odbierającej odpady komunalne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 5 września 2019 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 3 lutego 2016 r.

PYTANIE

Firma prowadzi działalność polegającą na odbieraniu odpadów surowcowych z powierzchni biurowych, takich jak dokumenty do niszczenia, makulatura (papier biurowy), broszurki, ulotki, gazetki, tworzywa sztuczne (butelki PET), na terenie, który został objęty uchwałą rady gminy w sprawie terenów niezamieszkałych i włączony do systemu komunalnego.

Jeżeli zaklasyfikujemy te odpady jako komunalne, to czy może je odbierać podmiot inny niż wybrany w drodze przetargu?

Czy w związku z tym, że gmina wyłoniła w przetargu firmę odbierającą frakcję zebraną selektywnie, a podmiot złożył deklarację na odpady selektywne, to odpady te muszą wyłącznie zostać przekazane tej firmie?

Czy prawidłowym postępowaniem dla takiej sytuacji jest nieklasyfikowanie tych odpadów jako komunalnych, ze względu na to, że papier biurowy czy dokumenty do niszczenia, zgodnie z definicją odpadów komunalnych, nie posiadają charakteru odpadów z gospodarstw domowych?

Powstają w znacznie większych ilościach, zawierają dane i informacje stanowiące tajemnicę, które w żadnym gospodarstwie domowym nie mają prawa powstać i są związane z funkcjonowaniem danego przedsiębiorstwa. Dodatkowo, makulatura w przedsiębiorstwie może być wysegregowana na dodatkowe frakcje – makulatura biała, makulatura zadrukowana, itp., których nie rozdziela się w gospodarstwach domowych. Jeżeli przyjmiemy, że taki odpad nie jest odpadem komunalnym, to czy nadal należy go klasyfikować w grupie 20? Katalog odpadów nie wskazuje żadnego innego kodu, który mógłby zostać przypisany do dokumentów do niszczenia, ulotek lub broszur.

Czy klasyfikacja odpadów w grupie 20 musi zawsze wiązać się z ich komunalnym charakterem i podlegać pod przepisy ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach- dalej u.u.c.p.g.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX