Czy kierownik zamawiającego może podlegać odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, jeżeli zapewnił dodatkowe doradztwo prawne podległym pracownikom, którzy przygotowywali i przeprowadzili postępowanie na roboty budowlane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pyrka Katarzyna
Odpowiedzi udzielono: 5 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kierownik jednostki sektora finansów publicznych zlecił w 2019 r. przygotowanie i przeprowadzenie postępowania przetargowego na roboty budowlane na podstawie wcześniej zatwierdzonego projektu własnej jednostce organizacyjnej. Dodatkowo kierownik zamawiającego powołał komisję przetargową do wyboru wykonawcy oraz, ponieważ nie znał się na zamówieniach publicznych i zapewnił komisji przetargowej dodatkowe fachowe doradztwo prawne realizowane przez zewnętrzną firmę obsługującą jednostkę, która nadzorowała pod kątem prawnym prawidłowość przeprowadzenia postępowania przetargowego. Kierownik jednostki zatwierdził przygotowany przez podległych pracowników SIWZ, a po zakończeniu postępowania zaakceptował rekomendację komisji przetargowej co do wyboru wykonawcy. Umowa została zrealizowana. W wyniku następczej kontroli ex post po kilku latach od zakończenia inwestycji stwierdzono podejrzenie błędów w SIWZ w opisie przedmiotu zamówienia, którego kształt został wcześniej przygotowany w konsultacji z ww. fachowym doradztwem prawnym przez podległych pracowników, członków komisji przetargowej.

Czy w takim przypadku kierownik zamawiającego może po kilku latach podlegać odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, skoro zapewnił dodatkowe doradztwo prawne podległym pracownikom, którzy przygotowywali dokumenty z zamówień publicznych, a on w dobrej wierze je podpisywał mając nadzieję, że są sporządzone prawidłowo i nie mając żadnych podstaw prawnych aby je kwestionować?

Inwestycja została zrealizowana a kontrola ex-post nie stwierdziła nieważności umowy.

Czy w takim przypadku można mówić o niedopełnieniu obowiązków lub przekroczeniu uprawnień przez burmistrza jeśli SIWZ może zawierać błędy, a dokument ten został podpisany przez kierownika jednostki zgodnie z przepisami p.z.p.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX