Czy kierownik gminnej jednostki organizacyjnej miasta ma obowiązek zapewnienia możliwości korzystania przez osoby uprawnione z pomocy wybranego tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 30 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy kierownik gminnej jednostki organizacyjnej miasta ma obowiązek zapewnienia możliwości korzystania przez osoby uprawnione z pomocy wybranego tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika?

Ustawa z 19.08.2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. z 2017 r. poz. 1824 z późn. zm.) mówi: "3. Ilekroć w ustawie jest mowa o: 1) osobie przybranej – należy przez to rozumieć osobę, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw w organach administracji publicznej, jednostkach systemu, podmiotach leczniczych, jednostkach Policji, Państwowej Straży Pożarnej i straży gminnych oraz jednostkach ochotniczych działających w tych obszarach" oraz "Art. 10 ust. 1. Podmiot zobowiązany zapewnia możliwość korzystania przez osoby uprawnione z pomocy wybranego tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika. Przepisy art. 7 i art. 8 stosuje się odpowiednio". Organami gminy jest Rada Miejska i Wójt/Burmistrz/Prezydent.

Czy w/w obowiązek dotyczy również jednostek organizacyjnych gminy: szkoły, MOPS, MOK, komunalka, ZEAS, przedszkole, biblioteka?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX