Czy każdą ze zmian, która powoduje zmiany w projekcie zagospodarowania terenu i projekcie architektoniczno-budowlanym, należy zakwalifikować jako odstąpienie nieistotne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 23 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o wyjaśnienie przepisów ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. dotyczących odstąpienia od projektu technicznego zgodnie z art. 36b ust. 2 pr. bud. w kontekście odstąpienia od zatwierdzonego projektu zagospodarowania terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego, o którym mowa w art. 36a pr. bud. Zgodnie z art. 36b ust. 2 pr. bud.: "Odstąpienie od projektu technicznego jest dopuszczalne po dokonaniu przez projektanta zmian w tym projekcie oraz sprawdzeniu tych zmian przez projektanta sprawdzającego, o ile to sprawdzenie jest wymagane". W przypadku inwestycji liniowych (w tym inwestycji drogowych) każda zmiana przebiegu trasy sieci wynikająca np. z kolizji z niezinwentaryzowaną infrastrukturą podziemną implikuje konieczność dokonania zmiany w projekcie technicznym, co jednocześnie powoduje powstanie rozbieżności z projektem zagospodarowania terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.

Czy w związku z powyższym każdą ze zmian dokonywanych w projekcie technicznym, która powoduje zmiany również w projekcie zagospodarowania terenu i projekcie architektoniczno-budowlanym, należy zakwalifikować jako odstąpienie nieistotne (jeśli oczywiście spełnia odpowiednie wymogi – zgodnie z art. 36a ust. 5 pr. bud.) i dołączyć do dokumentacji budowy odpowiednie informacje (rysunek i opis) zgodnie z art. 36a ust. 6 pr. bud.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX