Czy karę aresztu należy traktować tak samo jak karę pozbawienia wolności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 10 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Mieszkanka domu pomocy społecznej przebywająca w DPS na podstawie postanowienia sądu została zatrzymana przez policję i doprowadzona do aresztu śledczego.

Z uzyskanych informacji wynika, że mieszkanka została osadzona w areszcie śledczym na okres 15 dni na podstawie orzeczenia sądowego, wydział karny. Mieszkanka otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny, rentę socjalną, rentę rodzinną.

Czy na podstawie informacji z DPS ośrodek pomocy społecznej, który skierował mieszkankę do domu pomocy społecznej powinien uchylić decyzję kierującą i o odpłatności?

Nadmieniam, że po pobycie w areszcie śledczym mieszkanka nie może wrócić do środowiska, wymaga opieki.

Czy DPS powinien zawiadomić ośrodek wypłacający zasiłek pielęgnacyjny o zaistniałej sytuacji?

Pobyt w areszcie śledczym wypada na przełomie dwóch miesięcy, czy w związku z tym, zasiłek pielęgnacyjny nie będzie przysługiwał za oba miesiące?

Kto powinien zawiadomić ZUS o zaistniałej sytuacji?

Mieszkanka nie została tymczasowo aresztowana. Najprawdopodobniej jest to kara aresztu.

Czy karę aresztu należy traktować tak samo jak karę pozbawienia wolności?

Proszę o podanie podstawy prawnej zobowiązującej dom pomocy społecznej do powiadomienia ZUS o pobycie mieszkanki w areszcie śledczym. Z ustawy o rencie socjalnej (art. 8 ust. 2) wynika, że obowiązek ten spoczywa na osobie tymczasowo aresztowanej lub odbywającej karę pozbawienia wolności, a także dyrektorze aresztu lub zakładu karnego. Nadmieniam, że dom pomocy społecznej nie posiada pisemnej informacji, a jedynie ustną uzyskaną od funkcjonariusza policji o osadzeniu mieszkanki w areszcie śledczym na okres 15 dni.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX