Czy jeżeli zapisobiorcą jest córka posiadacza rachunku to możemy dokonać realizacji zapisu na podstawie odpisu aktu małżeństwa zapisobiorcy na którym są również dane współmałżonka?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bieżuński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 27 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do banku zgłosiła się osoba wskazana w zapisie na wypadek śmierci w celu jego realizacji. Zgodnie z naszymi regulacjami: aby móc zrealizować zapis, osoba wskazana w zapisie powinna przedłożyć odpis skrócony aktu zgonu posiadacza rachunku, dokument poświadczający stopień pokrewieństwa tj. odpis skrócony aktu małżeństwa bądź odpis skrócony aktu urodzenia, dokument stwierdzający tożsamość. Osoba zgłaszająca się (córka zmarłej) przedstawiła jako udokumentowanie stopnia pokrewieństwa z matką odpis skrócony aktu małżeństwa, w którym znajdują się dane osobowe jej byłego małżonka (są po rozwodzie, co wynika z aktu małżeństwa).

Czy jeżeli zapisobiorcą jest córka posiadacza rachunku to możemy dokonać realizacji zapisu na podstawie odpisu aktu małżeństwa zapisobiorcy, na którym są również dane współmałżonka, z którym nie mamy żadnych relacji?

Zatem będziemy przetwarzać jego dane osobowe bez podstawy prawnej (RODO).

A jeśli przyjąć akt małżeństwa, to czy nie powinniśmy poinformować małżonka osoby zgłaszającej się o przetwarzaniu jego danych (w jakiej formie ew. poinformować)?

Czy powinniśmy jednak żądać aktu urodzenia osoby, na którą jest zapis?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX