Czy jeżeli w ramach działalności gospodarczej skorzystam z prawa do powrotu do zwolnienia VAT (nieprzekroczenie obrotów) to czy na dzień powrotu do zwolnienia muszę sporządzić remanent likwidacyjny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 24 listopada 2018 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 17 marca 2017 r.

PYTANIE

W styczniu 2015 r. nabyłem w ramach działalności gospodarczej samochód osobowy. Cena nabycia to 10.000 zł netto + 23% VAT. Od nabycia samochodu odliczyłem 50% VAT wykazanego na fakturze. Samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w wartości 10.000 + 50% VAT i amortyzowany wg stawki 20%. Samochód wykorzystuję wyłącznie do działalności opodatkowanej oraz prywatnie. Planuję likwidację działalności a samochód chciałbym przenieść do spółki z o.o. już powstałej i działającej z jak najmniejszym obciążeniem VAT w dotychczasowej działalności.

Czy jeżeli w ramach działalności gospodarczej skorzystam z prawa do powrotu do zwolnienia VAT (nieprzekroczenie obrotów) to czy na dzień powrotu do zwolnienia muszę sporządzić remanent likwidacyjny?

Czy w przypadku powrotu do zwolnienia z VAT zastosowanie mają przepisy art. 14 u.p.t.u. czy art. 91 u.p.t.u. czy może łącznie te przepisy?

Czy jeżeli muszę sporządzić remanent i stosować art. 14 to czy muszę wykazać w nim ten samochód i naliczyć VAT, jaką wartość samochodu przyjąć?

Czy jeżeli nie muszę stosować art. 14 i nie sporządzam remanentu to czy zastosowanie art. 91 pozwala mi na niekorygowanie VAT naliczonego od nabycia tego samochodu?

Samochód jest środkiem trwałym, którego wartość nie przekracza 15.000 zł i tym samym mogę zastosować przepis mówiący o korekcie towarów, co do których minęło 12 miesięcy od oddania do używania (art. 91 ust. 7c u.p.t.u.)?

Po powrocie do zwolnienia z VAT będę chciał samochód sprzedać jako podatnik VAT ZW, a następnie zlikwidować działalność gospodarczą, w której nie mam już innego majątku.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX