Nowość Czy jeżeli uzyskany kompost nie jest przekazywany dalej jako odpad, a zagospodarowany na własny użytek, powinno się w ramach tej procedury przeprowadzić również utratę statusu odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 17 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Instytut Genetyki Roślin PAN jako centrum badawcze działające w obszarze nauk biologicznych i rolniczych ze specjalnym uwzględnieniem genetyki i genomiki roślin uprawnych i modelowych wytwarza odpadową masę roślinną o kodzie 02 03 01 w ilości ok. 30 Mg/rok (pozbawioną odczynników chemicznych), którą na pryzmie poddaje prostemu kompostowaniu i uzyskany kompost zagospodarowuje w ramach prowadzonych upraw. Instytut posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów (głównie laboratoryjnych) i aktualnie występuje o nowe.

Czy w ramach tego postępowania powinien również wystąpić o zezwolenie na przetwarzanie odpadów 02 03 01 w procesie R3?

Czy jeżeli uzyskany kompost nie jest przekazywany dalej jako odpad, a zagospodarowany na własny użytek, powinno się w ramach tej procedury przeprowadzić również utratę statusu odpadów? Czy jest to w ogóle możliwe?

Czy Instytut w odniesieniu do odpadu 02 01 03 jest zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 23.12.2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX