Czy jeżeli podatnik nie dokonał zapłaty i zaksięgował opłaty jako rezerwy to może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 6 lipca 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka zgodnie z zał. 3 do rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 2 czerwca 2003 r. w sprawie określenia kategorii urządzeń i nośników służących do utrwalania utworów oraz opłat od tych urządzeń i nośników z tytułu ich sprzedaży przez producentów i importerów jako importer płaci opłaty reprograficzne. Połowa naliczonej opłaty przypada dla organizacji Polska Książka, natomiast druga połowa opłaty przypada dla organizacji Kopipol. Niestety organizacji Kopipol nie podoba się sposób naliczania opłaty i kwestionuje jej kwotę, choć Polska Książka nie wnosi zastrzeżeń do sposobu kalkulacji opłaty (naliczana jest jedna opłata, z czego 50% spółka płaci terminowo do Polskiej Książki a drugie 50% powinna płacić do Kopipolu). Spółka co miesiąc księguje rezerwę na koszt opłat reprograficznych dla organizacji Kopipol, która wynika z kalkulacji zgodnie z zał. 3 do rozporządzenia. Niestety nie wiadomo, kiedy ostatecznie skończy się sprawa sądowa z firmą Kopipol. Spółka klasyfikuje kwotę opłaty jako koszt bezpośredni, bowiem kwota opłaty kalkulowana jest, jako procent od wartości sprzedanych towarów. Spółka posiada jeszcze nierozliczone rezerwy na koszty opłaty dla organizacji Kopipol za lata 2006-2009.

W którym roku podatkowym spółka powinna ująć w kosztach w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych kwotę naliczonej jako rezerwa opłaty reprograficznej dla organizacji Kopipol?

Czy będzie to dopiero moment zapłaty wszystkich zaległych opłat po ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy przez sąd?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX