Czy jeżeli jazdy pojazdem niebędącym własnością zakładu pracy, rozliczane są w oparciu o tzw. kilometrówkę, to czy wówczas nie obowiązują limity kilometrów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 16 stycznia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 18 października 2021 r.

PYTANIE

Z pracownikiem hospicjum zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, podpisano umowę używania pojazdu nie będącego własnością pracodawcy do celów służbowych do jazd lokalnych w celu świadczeń opieki zdrowotnej w hospicjum domowym naszego szpitala, na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu. Pracownik przedłożył za pierwszy miesiąc pracodawcy (szpital) ewidencję przebiegu pojazdu.

Czy jeżeli jazdy pojazdem niebędącym własnością zakładu pracy, rozliczane są w oparciu o tzw. kilometrówkę (tj. ewidencja przebiegu pojazdu), to czy wówczas nie obowiązują limity kilometrów wskazane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury?

Czy jeżeli pracownik wyjeżdżał do pacjentów poza granice miasta, w której znajduje się zakład pracy-siedziba (wykazane w ewidencji) a limit kilometrów przekroczył maksymalną wysokość miesięcznego limitu przebiegu kilometrów (w naszym przypadku 300 km-mieszkańcy do 100.000) to czy z tej różnicy należy naliczyć składki ZUS?

Czy jeżeli odpowiedź na pytanie z pierwszego brzmi: nie obowiązują limity kilometrów; to czy w związku z tym, że pracownik wyjeżdża do pacjenta poza granice miasta, w którym znajduje się zakład pracy (siedziba), mimo to należy to naliczyć składki ZUS od kilometrów za jazdy spoza miejscowości, w której znajduje się siedziba - zakład pracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX