Czy jesteśmy lub będziemy w przyszłości zobligowani do wykonywania pomiarów wielkości emisji dla instalacji spalania paliw?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 20 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Patrząc na rozporządzenie Ministra Środowiska z 30 października 2014 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody (Dz.U. z 2014 r. poz. 1542) i biorąc pod uwagę zmiany rozporządzeń, jakie weszły w ostatnich latach w sprawie w/w wymagań - czy jesteśmy lub będziemy w przyszłości np. od 2029 r. zobligowani do wykonywania pomiarów wielkości emisji dla podanej poniżej instalacji spalania paliw (w jakim terminie, w jakim zakresie, z jaką częstotliwością)?

1*Emitor – 4 palniki pieca cynkowniczego + 1 palnik suszarki = o łącznej mocy 1480 kW, ogrzewane gazem ziemnym, spaliny odprowadzane są jednym kominem. Zadaniem 4 palników jest ogrzewanie pieca cynk. a zadaniem 1 palnika jest suszenie wyrobów przed cynkowaniem.

2*Emitor – kocioł z palnikiem gazowym o mocy 225 kW , ogrzewany gazem ziemnym, spaliny odprowadzane są oddzielnym kominem. Zadaniem palnika jest ogrzanie wanien technologicznych.

Emitory 1 i 2 wpisane są w pozwoleniu zintegrowanym, w którym określone są dla nich rodzaj i wielkość emisji zanieczyszczeń.

3*kolejnym Emitorem jest – kocioł z palnikiem o mocy 225 kW , ogrzewany gazem ziemnym , służy do ogrzewania pomieszczeń socjalno- biurowych , spaliny odprowadzane są oddzielnym kominem, nie jest on wpisany do pozwolenia zintegrowanego.

*Agregat prądotwórczy o mocy max. 52,8 kW to zastępcze źródło energii elektrycznej na wypadek awarii sieci energetycznej zasilającej piec cynkowniczy, pracuje w ciągu roku ok. 6 godz. w celu wykonania przeglądów, konserwacji oraz konieczności okresowego uruchamiania. W trakcie braku zasilania elektrycznego zakładu lub awarii sieci elektrycznej, agregat służy do zasilania w energię elektryczną urządzeń pieca cynkowniczego i czterech palników dla utrzymania stopu cynkowniczego w stanie ciekłym, w tym okresie nie prowadzi się działalności produkcyjnej, nie bierze on udziału w procesie cynkowania, nie jest on objęty pozwoleniem zintegrowanym.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX