Czy jest możliwość wydania odstępstwa tak, aby w sytuacjach kryzysowych zakład mógł przekroczyć próg 20 MW i zwiększyć chwilowo moc instalacji, natomiast nie podlegać pod pozwolenie na emisję gazów cieplarnianych i pod EU ETS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 24 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład do 2021 r. posiadał pozwolenie na emisję gazów cieplarnianych w związku z eksploatacją kotłów o mocy powyżej 40 MW. W związku z modernizacją instalacji oraz obniżeniem mocy poniżej 20 MW (za pomocą automatyki sterowania) pozwolenie na emisję zostało wygaszone przez organ. Obecnie instalacja zakładu o mocy poniżej 20 MW nie kwalifikuje się pod stosowanie ustawy zgodnie z Załącznikiem nr 1 tj. "rodzaje działań prowadzonych w instalacjach wraz z wartościami progowymi odniesionymi do zdolności produkcyjnych tych instalacji i gazy cieplarniane przyporządkowane danemu działaniu" - Spalanie paliw w instalacjach o całkowitej nominalnej mocy cieplnej przekraczającej 20 MW. Zakład wystąpił do tut. organu z zapytaniem czy jest możliwość wydania odstępstwa przez tut. organ tak, aby w sytuacjach kryzysowych (zagrożenie wojną, długotrwałe ujemne temperatury) zakład mógł przekroczyć próg 20 MW i zwiększyć chwilowo moc instalacji, natomiast nie podlegać pod pozwolenie na emisję gazów cieplarnianych i pod EU ETS.

Czy jakiekolwiek przepisy ustawy przewidują takie odstępstwa bez konieczności występowania o zezwolenie na emisję gazów cieplarnianych oraz uzyskania ETS?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX