Czy jest możliwość udzielenia pozwolenia wodnoprawnego z zastrzeżeniem, że odprowadzane ścieki będą lepszej jakości niż jakość wody w cieku, który przepływa przez aglomerację?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 4 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 39 pkt 4 Prawa wodnego (Wersja od 1 stycznia 2002 r. do 26 października 2002 r.) zabraniało się wprowadzania ścieków do jezior oraz do ich dopływów, jeżeli czas dopływu ścieków do jeziora byłby krótszy niż jedna doba. Artykuł 207, uchylony przez art. 2 pkt 4 ustawy z 23 listopada 2002 r. (Dz.U.02.233.1957) zmieniającej nin. ustawę z dniem 12 stycznia 2003 r., stanowił, że zakaz, o którym mowa w art. 39 pkt 4, dotyczy obiektów wybudowanych po dniu wejścia w życie ustawy.

Czy na mocy ówczesnych przepisów "stare" oczyszczalnie, wybudowane przed 2001 r., są zwolnione z aktualnego zapisu art. 75 pkt 2 lit. d Prawa wodnego?

Zakład wodociągów i kanalizacji nie ma możliwości wydłużenia czasu odpływu ścieków z uwagi na lokalizację oczyszczalni w bliskim sąsiedztwie cieku, do którego odprowadzane są ścieki, które płyną do jeziora (ok 3 km cieku). Przeniesienie oczyszczalni w inne miejsce jest ekonomicznie nieopłacalne. Zakład proponuje modernizację oczyszczalni i wdrożenie 3 stopnia oczyszczania ścieków.

Czy jest możliwość udzielenia pozwolenia wodnoprawnego z zastrzeżeniem, że odprowadzane ścieki będą lepszej jakości niż jakość wody w cieku, który przepływa przez aglomerację?

Czy przepis art. 75 pkt 2 lit. d Prawa wodnego jest przepisem sztywnym, niezależnie od daty wykonania oczyszczalni ścieków?

Odmowa udzielania pozwolenia wodnoprawnego w oparciu o art. 399 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 396 ust. 1 pkt 8 Prawa wodnego pozbawi 300-tysięczną aglomerację pozwolenia wodnoprawnego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX