Czy jest możliwe wygaszenie zezwolenia udzielonego uprzednio firmie "A" dopiero z chwilą wydania nowego zezwolenia firmie "B"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 31 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma "A" posiada zezwolenie na zbieranie odpadów, które uzyskała w 2016 roku, termin jego obowiązywania ustalono do 2026 roku. Zezwolenie to zostało dostosowane do obowiązujących przepisów w 2020 r. na podstawie art. 14 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. W trakcie procedury dostosowawczej ustalono wysokość zabezpieczenia roszczeń, które wnioskodawca wpłacił w formie depozytu na rachunek bankowy organu. Aktualnie firma ta przewiduje zakończenie działalności na danej nieruchomości, a w zamian działalność w zakresie zbierania odpadów ma być kontynuowana na tej samej nieruchomości i w tym samym zakresie (a także z wykorzystaniem tej samej infrastruktury) przez "zaprzyjaźnioną" - inna firmę - firmę "B". Oczywistym jest, że nowa firma "B" - która będzie prowadzić działalność związaną ze zbieraniem odpadów - musi uzyskać nowe zezwolenie. Nie wchodzi w grę "przeniesienie" zezwolenia, bo nie mamy tu do czynienia z żadnymi przekształceniami spółek w trybie k.s.h. Obu firmom zależy jednak, żeby zachować ciągłość obowiązywania zezwoleń, a tym samym ciągłość prowadzonej działalności - tzn. zezwolenie firmy "A" miałoby obowiązywać do momentu uzyskania nowego zezwolenia przez firmę "B".

Czy jest możliwe wygaszenie zezwolenia udzielonego uprzednio firmie "A" dopiero z chwilą wydania nowego zezwolenia firmie "B"?

Drugą sprawą problematyczną jest kwestia zwrotu depozytu wpłaconego przez firmę "A". W tej sprawie nie dojdzie do fizycznego "usunięcia" odpadów z nieruchomości, gdyż firmy umówiły się, że firma "B" przejmie nie tylko infrastrukturę, ale też zgromadzone przez firmę "A" odpady.

Jak w takiej sytuacji ma być spełnione kryterium uprzątnięcia terenu - które jest warunkiem zwrotu depozytu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX