Czy jest możliwe podpisanie aneksu do zawartej umowy przez pełnomocnika, gdzie stronami aneksu są zamawiający i spółka z.o.o. pełnomocnika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Andała-Sępkowska Justyna
Odpowiedzi udzielono: 24 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy zawarty aneks do umowy i późniejsze rozwiązanie umowy dotyczącej zamówień publicznych poniżej 130.000 zł są ważne?

Zamawiający po przeprowadzonej procedurze wewnętrznej dot. zamówień publicznych podpisuje umowę z wybraną firmą X prowadzącą działalność gospodarczą jednoosobową. Do podpisania umowy zjawia się pełnomocnik, przedkładając udzielone mu jako osobie fizycznej (wpisane imię i nazwisko pełnomocnika oraz jego PESEL) pełnomocnictwo m.in. do zawierania umów, udzielone przez firmę X (czyli nie tylko do tej jednej czynności). Pełnomocnik w międzyczasie otwiera swoją działalność w formie spółki z o.o., gdzie jest jedynym wspólnikiem (brak innych osób) i jednocześnie prezesem zarządu. Firma X, która została wybrana do realizacji zamówienia wpisana jest do CEiDG od kilku lat, nie istnieje żadna wzmianka o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej/zaprzestania/wpisu (nie jest też małżeńską wspólnością majątkową i nie doszło do zgonu przedsiębiorcy).

Czy zatem jest możliwe i zgodne z literą prawa podpisanie aneksu (do zawartej umowy z firmą X) przez pełnomocnika, gdzie stronami aneksu są zamawiający i spółka z.o.o. pełnomocnika, co więcej czy nie będzie stanowiło to zmiany podmiotowej jeśli aneksem zmieni się dane podmiotów zawierających umowę na zamawiającego i spółkę z o.o.? Idąc dalej, jeśli w następstwie dochodzi do rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron (zamawiającego i spółki z o.o.), to czy takie działanie wywołuje pożądany skutek w postaci rozwiązania umowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX