Czy jest dozwolone prowadzenie przez zakład wymienionych procesów powlekania bez zastosowania odpowiednich instalacji odprowadzających zanieczyszczenia w sposób zorganizowany?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 maja 2023 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 22 września 2021 r.

PYTANIE

Firma posiada pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Po interwencjach mieszkańców, organ przeprowadził na terenie zakładu kontrolę prowadzonej działalności z posiadanym pozwoleniem. W trakcie kontroli ustalono, iż na terenie zakładu prowadzone są prace związane z niezorganizowanym powlekaniem elementów metodą natryskową, malowaniem ręcznym, bez istniejącej instalacji do tego celu. Prace prowadzone są przy otwartych drzwiach i oknach, na wolnym powietrzu bądź w hali, która nie posiada żadnej instalacji do odprowadzania zanieczyszczeń do powietrza. Protokół kontroli stwierdzający szereg nieprawidłowości zgodnie z art. 379 ust. 5 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2020 r. poz. 1219) – dalej p.o.ś. został przekazany do WIOŚ. W odpowiedzi na powyższe, WIOŚ odniósł się do nieprawidłowości w zakresie ochrony środowiska przed hałasem oraz gospodarki odpadami, pomijając powyższe. W związku z tym, że proces powlekania prowadzony jest nadal, interwencje mieszkańców nie ustały, gdyż nadal wyczuwalny jest ewidentny zapach farb lub lakierów. Analiza przepisów dokonanych przez organ wykazała, iż pozwolenia nie wymaga wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza w sposób niezorganizowany lub za pośrednictwem wentylacji grawitacyjnej w przypadkach, w których nie stosuje się przepisów w sprawie standardów emisyjnych, co w tym przypadku nie będzie mieć zastosowania, z uwagi na ilość stosowanych produktów zawierających w swoim składzie LZO.

Czy jest dozwolone prowadzenie przez zakład wyżej wymienionych procesów powlekania bez zastosowania odpowiednich instalacji odprowadzających zanieczyszczenia w sposób zorganizowany?

Jakie kroki powinien podjąć organ w celu zlikwidowania bądź ograniczenia niezorganizowanej emisji z procesu powlekania?

Czy organ po przeprowadzeniu kolejnej kontroli, stwierdzając nieprawidłowości, może poza przekazaniem protokołu do WIOŚ, podjąć inne działania?

Jak w takiej sytuacji może zadziałać?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX