Czy jeśli zobowiązanie przypadało na dzień po śmierci płatnika, to doszło do zaległości z tytułu składek według ustawy Ordynacja Podatkowa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 30 listopada 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zobowiązanie podatkowe z tytułu składki na ubezpieczenie społeczne prowadzącego działalność gospodarczą nie zatrudniającego pracowników powstaje 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Zobowiązanie za grudzień 2015 r. powstało 12 stycznia, ponieważ 10 dzień miesiąca wypadał w sobotę. Podatnik zginął tragicznie 11 stycznia w niedzielę. Nie zapłacił już tej składki wymaganej na 12 stycznia za grudzień. Spadkobierca otrzymał decyzję o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu składek za grudzień 2014 r. i styczeń 2015 r. za zmarłego. Tłumaczą to przepisami art. 97, 98, 100 i 101 ustawy Ordynacja podatkowa. Piszą: " odpowiedzialność spadkobierców obejmuje znane na dzień otwarcia spadku (tj.na dzień zgonu płatnika) zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne". Skoro piszą o zaległościach, to znaczy musiał upłynąć termin takiego zobowiązania.

Skoro zatem zobowiązanie przypadało na dzień po śmierci płatnika, to czy w ogóle doszło do zaległości? Naszym zdaniem nie powstała zaległość za życia płatnika, zatem spadkobierca nie powinien być obciążony niezapłaconymi składkami. Czy mamy rację?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX