Czy jeśli z dowodu rejestracyjnego nie wynika szczególne przystosowanie danego pojazdu, to czy organ podatkowy może mimo wszystko zwolnić taki pojazd z podatku od środków transportowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 3 września 2022 r.
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 23 lipca 2020 r.

PYTANIE

Podatnik, osoba prawna (Jednostka Wojskowa) po kontroli MON zwróciła się z wnioskiem o zwrot nadpłaconego podatku od środków transportowych za lata 2015 - 2019. Powołując się na błędną interpretację zapisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie zwolnienia od podatków od środków transportowych, pojazdów używanych do celów specjalnych art. 12 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy, oraz ustawa Prawo o ruchu drogowym. Podatnik składał deklarację od środków transportowych deklarując w niej wysokość podatku na dany rok podatkowy. W dowodzie rejestracyjnym nie ma wpisu, że są to pojazdy specjalne. Uzasadniając wniosek wskazuje, że samochód ciężarowy i przyczepa są wykorzystywane do celów specjalnych i w załączeniu przedkłada Wojskowe Świadectwo Dopuszczenia do Przewozu Towarów Niebezpiecznych w sprawie warunków krajowego przewozu towarów niebezpiecznych środkami transportu należącymi do Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej lub środkami transportu za które Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej są odpowiedzialne.

Jeżeli z dokumentu urzędowego, jakim jest dowód rejestracyjny, nie wynika szczególne przystosowanie danego pojazdu do przewozu osób lub ładunków, to czy organ podatkowy może uznać, że pojazd jest przeznaczony do celów specjalnych i zwolnić podatnika z obowiązku zapłaty podatku od środków transportowych? Czy są podstawy prawne, które pozwalają organowi podatkowemu na negatywne rozpatrzenie tego wniosku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX