Czy jeśli wystąpiła konieczność udzielenia zamówienia dodatkowego w trakcie realizacji umowy, zamawiający może udzielić je poprzez zmianę umowy dokonanej bez przeprowadzenia nowego postępowania o udzielenie zamówienia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Szczęsny Daniel
Odpowiedzi udzielono: 2 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Postępowanie na roboty budowlane prowadzone było w trybie podstawowym. Wpłynęła 1 oferta i zawarto umowę. Wykonawca złożył ofertę po odbyciu wizji lokalnej. Po przystąpieniu przez wykonawcę do realizacji robót okazało się, że do wykonania są roboty dodatkowe, które nie zostały ujęte w opisie przedmiotu zamówienia. Wartość robót dodatkowych wykonawca wycenia na 146.000,00 zł netto. Wynagrodzenie jest ryczałtowe, ale zawarta umowa przewiduje możliwość zwiększenia wynagrodzenia w przypadku wystąpienia konieczności wykonania robót dodatkowych, nieprzewidzianych w umowie, a wartość zmiany nie przekroczy 5% wartości pierwotnej umowy, tj. nie więcej niż o 17.000,00 zł netto. Wykonanie robót dodatkowych jest konieczne. Wykonawca jest już na placu budowy, a termin realizacji inwestycji jest ściśle określony, nieprzekraczalny i krótki. Istnieje ryzyko niezrealizowania w terminie projektu dofinansowanego ze środków rządowych.

Czy pomimo zastrzeżenia, że wzrost wynagrodzenia, w związku z robotami dodatkowymi, może nastąpić o maksymalnie 5%, zamawiający może zastosować art. 455 ust. 1 pkt 3 p.z.p. lub art. 455 ust. 2 p.z.p.?

Czy zamawiający może zastosować art. 214 ust. 1 pkt 5 p.z.p. i udzielić odrębnego zamówienia na roboty dodatkowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX