Czy jeśli wykorzystujemy materiały budowlane będące odpadami to powinniśmy posiadać zezwolenie na przetwarzanie odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 28 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W zapisach dotyczących specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych można spotkać zapis: Materiały szkodliwe dla otoczenia Materiały, które w sposób trwały są szkodliwe dla otoczenia nie będą dopuszczone do użycia. Nie dopuszcza się użycia materiałów wywołujących szkodliwe promieniowanie o stężeniu większym od dopuszczalnego, określonego odpowiednimi przepisami. W przypadku zamiaru wykorzystania w toku prac materiałów odpadowych wykonawca musi posiadać świadectwa dopuszczenia wydane przez uprawnioną jednostkę, jednoznacznie określające brak szkodliwego oddziaływania tych materiałów na środowisko. Materiały, które są szkodliwe dla otoczenia tylko w czasie robót, a po zakończeniu robót ich szkodliwość zanika (np. materiały pylaste), mogą być użyte pod warunkiem przestrzegania wymagań technologicznych wbudowania. Jeżeli wymagają tego odpowiednie przepisy Zamawiający powinien otrzymać zgodę na użycie tych materiałów od właściwych organów administracji państwowej. Jeżeli Wykonawca użył materiałów szkodliwych dla otoczenia zgodnie ze specyfikacjami a ich użycie spowodowało jakiekolwiek zagrożenie środowiska, to konsekwencje poniesie Zamawiający.

Skąd wziął się ten zapis i czy wynika on wprost z jakiejś ustawy/rozporządzenia/wzoru ustawowego?

Czy musi być stosowany?

Czy ten zapis oznacza, że jeśli wykorzystujemy materiały budowlane będące odpadami, to należy posiadać zezwolenie na przetwarzanie odpadów czy może coś innego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX