Czy, jeśli szpital udziela świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, a jednocześnie zapewnia najemcom energię elektryczną, to jest odbiorcą uprawnionym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 21 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Szpital będący SPZOZ-em wynajmuje jednocześnie lokale na terenie szpitala najemcom, którzy mają status mikro przedsiębiorców (na działalność gastronomiczną). Na podstawie art. 2 pkt 2 lit e tiret pierwszy u.ś.n. szpital jest podmiotem uprawnionym, w zakresie w jakim zużywa energię elektryczną na potrzeby udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Szpital skorzystał z rozwiązań przyjętych tą ustawą i złożył do dostawcy energii oświadczenie zawierające m.in. określenie szacowanej części energii elektrycznej, która będzie zużywana na potrzeby realizacji zadań polegających na udzielaniu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. W art. 2 pkt 2 u.ś.n. dodany został następnie pkt f, zgodnie z którym odbiorcą uprawnionym jest również podmiot, który z mocy ustawy, umowy lub innego tytułu prawnego jest uprawniony lub zobowiązany do zapewnienia energii elektrycznej w lokalach użytkowanych przez podmioty, o których mowa lit. b-e, w zakresie jakim zapewnia energię elektryczną w tych lokalach, pod warunkiem złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 5 ust. 1.

Czy, jeśli szpital udziela świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, a jednocześnie wynajmuje lokale mikroprzedsiębiorcom i zapewnia najemcom na podstawie umowy najmu energię elektryczną w tych lokalach wykorzystywaną w ich działalności, jest odbiorcą uprawnionym zarówno w rozumieniu art. 2 pkt 2 lit. e) jak i lit. f) u.ś.n.?

Czy w takim przypadku szpital powinien składać do dostawcy energii jedno czy dwa odrębne oświadczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX