Czy, jeśli przy właściwym wykonywaniu pracy nie dochodzi do skażenia odzieży, po stronie pracownika może być obowiązek prania tej odzieży i jej konserwacja?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 22 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracodawca opracował wewnętrzne regulacje związane z gospodarką odzieżą roboczą pracowników. W regulacjach tych określił, że nie zapewnia prania i konserwacji odzieży roboczej rekompensując to ekwiwalentem w określonej kwocie.

Czy pracownik działu utrzymania utrzymania ruchu, który w procesie pracy wykorzystuje nieregularnie, niewielkie ilości substancji chemicznych (np. smary, zmywacze itp.) - część z nich sklasyfikowana jest jako niebezpieczna może być objęty tym ekwiwalentem, czy też z góry należy założyć, że odzież pracownika w procesie pracy może ulec skażeniu środkami chemicznymi i wówczas to pracodawca powinien zapewnić pranie odzieży np. poprzez nawiązanie współpracy z firmą zajmującą się tego typu usługami?

W ocenie ryzyka zawodowego wskazane jest narażenie na wykorzystywane substancje chemiczne sklasyfikowane jako niebezpieczne, jednak w obszarze działań korygujących i zapobiegawczych wpisany jest każdorazowo obowiązek pracownika do takiego wykonywania pracy, by nie dopuszczać do skażenia odzieży.

Czy pracodawca może przyjąć, że przy właściwym wykonywaniu pracy do takiego skażenia nie dochodzi i pracownik może być objęty ekwiwalentem za pranie odzieży i jej konserwację we własnym zakresie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX