Czy jeśli przedmiotem wynajmu jest także miejsce parkingowe oraz usługi podawania posiłków, to wówczas całość usługi należałoby potraktować w jednakowy sposób z uwagi na dominujące znaczenie wynajmu mieszkania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2011 r.
Autor odpowiedzi: Chabasińska Dorota
Odpowiedzi udzielono: 24 maja 2011 r.

PYTANIE

Usługi najmu dotyczące nieruchomości klasyfikowane są w grupowaniu o symbolu 68.20.1 - co do zasady, według stawki podstawowej VAT 23%. Od zasady tej istniały i istnieją nadal dwa wyjątki. Pierwszy z nich dotyczy usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Usługi takie są zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 u.p.t.u. (do końca 2010 r. art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 4 załącznika nr 4 do u.p.t.u. i dotyczyło usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe - PKWiU z 1997 - 70.20.11). Drugi wyjątek, dotyczy usług wynajmu lokali krótkotrwałego zakwaterowania (chodzi, między innymi, o wynajem lokali mieszkalnych). Usługi takie zaliczane są do grupowania PKWiU o symbolu 55.20 i opodatkowane są obniżoną stawką 8% (na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 163 załącznika nr 3 w zw. z art. 146a pkt 2 u.p.t.u.) Do końca 2010 r. wynikało to z art. 41 ust. 2 (poz. 140 załącznika nr 3 do u.p.t.u.) - opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 7% podlegały usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania z wyłączeniem zakwaterowania w bursach internatach i domach studenckich (PKWiU z 1997 - 55.23.15).

Czy o ile przedmiotem wynajmu - obok mieszkania - jest także miejsce parkingowe związane z tym mieszkaniem, oraz np. usługi podawania posiłków, to wówczas całość tej usługi należałoby potraktować w jednakowy sposób z uwagi na dominujące znaczenie wynajmu mieszkania (stawka zw lub 8% a dawniej 7%)?

Co oznacza od 2011 r. "cel wyłącznie mieszkalny"? Czy wynajem na okres tygodniowy może być klasyfikowany w stawce 8% VAT, a na okres miesięczny i dłuższy stawka "zw"? Czy też z uwagi na literalne brzmienie przepisu, okres wynajmu nie ma tu znaczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX