Czy jeśli pracownik miałby jednodniową przerwę w pracy to czy powinien mieć w czasie jej trwania zdolność do pracy, żeby ten okres był zaliczony na poczet przerwy między innymi chorobami?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Nowacka Izabela
Odpowiedzi udzielono: 2 kwietnia 2020 r.

PYTANIE

Czy pracownik, który przebywał na zwolnieniu lekarskim 182 dni, następnie wykorzystał 60 dni opieki nad dzieckiem chorym, może wykorzystać kolejne 182 dni zwolnienia lekarskiego na inną chorobę - jeśli pomiędzy tymi okresami nie było, ani jednego dnia przerwy, pracownik nie świadczył pracy i nie wykonał badań kontrolnych, czyli nie otrzymał orzeczenia o zdolności do pracy?

Czy jeśli pracownik miałby jednodniową przerwę w pracy to czy powinien mieć w czasie jej trwania zdolność do pracy, żeby ten okres był zaliczony na poczet przerwy między innymi chorobami?

Czy okres opieki nad dzieckiem chorym jest traktowany jako przerwa w okresach zasiłkowych?

Od 6 września 2019 r. do 10 stycznia 2020 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim na jedną chorobę, następnie od 11 stycznia do 9 lutego - miesiąc przebywał na zwolnieniu na inne schorzenie, potem od 10 lutego przebywał na opiece nad dzieckiem chorym do dnia 24 marca br., natomiast od dnia 25 marca otrzymał zwolnienie na zupełnie inną jednostkę chorobową.

Czy przysługuje pracownikowi wyłącznie na tą chorobę zasiłek chorobowy w maksymalnym wymiarze 182 dni?

Czy należy mu doliczyć liczbę dni niniejszej choroby do poprzedniego okresu zasiłkowego?

Czy jednodniowa przerwa spowodowałaby naliczenie tego okresu zasiłkowego w pełnym wymiarze 182 dni na ostatnią chorobę, czy pracownik musiałby przed tą chorobą najpierw otrzymać zdolność do pracy?

Nadmieniam, że pomiędzy okresami niezdolności do pracy i opieką pracownik nie był ani jednego dnia w pracy i nie poddał się badaniom kontrolnym).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX