Czy jeśli podmiot, na którego grunt będą odprowadzane ścieki, wyrazi na to zgodę, to będzie to zwykłe korzystanie z wód?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 19 lutego 2014 r.

PYTANIE

Czy w opisanej niżej sytuacji mamy do czynienia ze zwykłym czy ze szczególnym korzystaniem z wód?

Do starosty jako organu budowlanego przyszedł interesant w celu zgłoszenia zamiaru budowy oczyszczalni przydomowej służącej do odprowadzania ścieków z własnego gospodarstwa domowego na własny grunt w ilości poniżej 5 m3 na dobę. Okazało się, że na działce, gdzie ma powstać oczyszczalnia, jest ujęcie wody (studnia), z której właściciel czerpie wodę pitną. Działka jest tak mała, że w żaden sposób nie zapewnia wymaganej przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409) odległości między studnią a miejscem wprowadzania ścieków do ziemi na własnym gruncie. W tym stanie rzeczy organ budowlany stwierdził, że jeśli otrzyma takie zgłoszenie, wniesie protest w drodze decyzji. Sąsiednia działka stanowi własność Nadleśnictwa PGL Lasy Państwowe. Właściciel planuje wystąpić do Nadleśnictwa z prośbą o wyrażenie zgody na wybudowaniu drenażu rozsączającego na ich gruncie.

Czy w przypadku gdy Nadleśnictwo wyrazi na to zgodę, to należy traktować, że mamy do czynienia ze zwykłym korzystaniem z wód niewymagającym pozwolenia wodnoprawnego, czy też z uwagi na to, że ścieki będą odprowadzane na cudzy grunt, jest to korzystanie szczególne, na które wymagane jest pozwolenia wodnoprawne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX