Czy jeśli podatnik przekażę nieruchomość całkowicie do majątku prywatnego to powinien on dokonać korekty podatku naliczonego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 17 października 2018 r.

PYTANIE

Jestem (i mam zamiar pozostać w najbliższych latach) przedsiębiorcą. Na potrzeby działalności gospodarczej używam m.in. kilkunastu budynków w tym wprowadzonych do ewidencji środków trwałych około 15 lat temu i nie modernizowanych. Chcę wycofać jeden 15 letni budynek z działalności gospodarczej, w którym prowadzona działalność gospodarcza nie przynosi zysków, wyksięgować go ze środków trwałych na cele prywatne (nie będzie miał charakteru mieszkaniowego, będzie to budynek tzw.pozostały, nie zamierzam go na chwilę obecną sprzedawać, ale chciałbym płacić mniejszy podatek od nieruchomości).

Czy w związku z tym, że obiekt ma ponad 10 lat takie przesunięcie do majątku prywatnego będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT?

Czy mam jakieś obowiązki podatkowe czy informacyjne wobec Urzędu Skarbowego w związku z taką operacją?

Czy ma dla mojej pozycji jako podatnika znaczenie fakt, że nadal będę prowadzić działalność gospodarczą w pozostałych budynkach (nie kończę działalności)?

Jaka podstawa prawna ma w mojej sytuacji zastosowanie?

Co w praktyce decyduje o zastosowaniu art. 7 ust. 2 u.p.t.u., a kiedy można zastosować przepisy dotyczące obowiązkowej korekty art. 91 u.p.t.u. (gdyby budynek był na przykład 9 letni)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX