Czy jeśli nie jest możliwe ustalenie dowodów w trakcie wyceny odszkodowania, można uchylić decyzję?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 8 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 2 listopada 2020 r.

PYTANIE

W wycenie odszkodowania z art. 128 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r. poz. 65) – dalej u.g.n. część z zgłoszonych przez właściciela szkód tymczasowych została pominięta przez rzeczoznawcę z uwagi na brak danych potrzebnych do wyceny. Właściciel zgłaszając ww. szkody tymczasowe m.in. uszkodzenie melioracji, zajęcia większej części gruntu pod budowę aniżeli powierzchnia wskazana przez wykonawcę prac, szkody z tytułu zwiększonych nakładów na dojazd w toku postępowania pomimo pism wysyłanych przez organ nie sprecyzował kluczowych danych do wyliczenia ww. szkód m.in. powierzchni uszkodzenia melioracji, danych dot. zalanych upraw, dot. zwiększonej powierzchni korzystania przez wykonawcę, danych dot. odległości i częstotliwości zwiększonego dojazdu).

Jeśli ze zgromadzonych dowodów w sprawie m.in. rozprawa administracyjna, ponowne pisma o wyjaśnienie/podanie ww. danych do właściciela nie będzie możliwe ustalenie ww. danych, a co za tym idzie uwzględnienie ww. szkód w wycenie i decyzji z art. 128 u.g.n., to czy może brak uwzględnienie ww. szkód pomimo wyczerpującego postępowania wyjaśniającego stanowić przesłankę do uchylenia ww. decyzji?

Czy i w jakiej formie organ administracji może jeszcze wyjaśnić stan faktyczny w sytuacji, gdy ani z rozprawy administracyjnej, ani z oględzin/inwentaryzacji nieruchomości po kilku latach od zakończenia budowy, pisma o wyjaśnienie do właściciela - nie będzie w stanie uzyskać niezbędnych danych do wyliczeń zgłoszonych przez właścicieli szkód?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX