Czy jeśli menedżer otrzymuje rekompensatę, stanowiącą różnicę między naliczonym wynagrodzeniem a zasiłkiem chorobowym, możliwe jest wówczas podważenie jego prawa do zasiłku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 27 czerwca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka zawarła z osobą umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania - w formie kontraktu menedżerskiego, do którego w myśl art. 750 Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. W maju ww. osoba przebywała 4 dni na zwolnieniu lekarskim. Osoba ta przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, w związku z powyższym za czas niezdolności do pracy przysługuje jej zasiłek chorobowy. Podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 19 ust. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Tak wynika z art. 20 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wynagrodzenie to w 2019 r. wynosi 4.765 zł. W przytoczonym powyżej kontrakcie ujęto zapis o wypłacaniu za czas niezdolności do pracy części wynagrodzenia stałego, stanowiącego różnicę między 80% wynagrodzenia stałego a zasiłkiem chorobowym, mające na celu zrekompensowanie ,,zaniżonej" podstawy wymiaru do ubezpieczenia chorobowego i wypłaceniu zleceniobiorcy dodatkowego wynagrodzenia w taki sposób, aby całkowite rozliczenie miało zbliżoną wartość jak w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę.

Czy w związku z wypłaconą "rekompensatą" (stanowiącą różnicę między naliczonym wynagrodzeniem a zasiłkiem chorobowym) ZUS może podważyć prawo do zasiłku chorobowego, bądź też może uznać kontrakt menadżerski za niebyły i narzucić zawarcie umowy o pracę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX