Czy jeśli matka pobiera rentę z innego tytułu niż z tytułu częściowej niezdolności do pracy, to świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje jej w ogóle?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 20 kwietnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 15 stycznia 2021 r.

PYTANIE

Wpłynął do naszego Ośrodka z kancelarii adwokackiej wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego dla matki niepełnosprawnego syna. Matka udzieliła pełnomocnictwa adwokatowi z kancelarii, od której dostaliśmy ww. pismo.

Matka pobiera rentę, ale jak wynika z dokumentów, wnioskuje o wypłatę świadczenie pielęgnacyjnego w wysokości różnicy między kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a kwotą pobieranej renty. Kancelaria powołuje się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 2 kwietnia 2019 r., II SA/Bd 15/19. Wśród dokumentów była także decyzja o waloryzacji renty matki, ale nie wynika z niej, jaki rodzaj renty pobiera (jesteśmy w trakcie ustalania z jakiego tytułu matka pobiera tę rentę).

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. akt SK 2/17 (Dz.U. z 2019 r. poz. 1257) z dniem 9 stycznia 2020 r. przepis art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a częściowo został uznany za niezgodny z art. 71 ust. 1 zdanie drugie w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, tj. traci moc w zakresie, w jakim stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Jeśli matka ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, to należy jej się świadczenie pielęgnacyjne w pełnej wysokości, czy w wysokości różnicy między jednym a drugim świadczeniem?

Czy jeśli matka pobiera rentę z innego tytułu niż z tytułu częściowej niezdolności do pracy, to oznacza, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje jej w ogóle?

Decyzję w tej sprawie adresujemy do matki?

Decyzję w tej sprawie, czy jakąkolwiek korespondencję przekazujemy bezpośrednio do matki, czy do kancelarii, z której dostaliśmy wniosek?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX