Czy jeśli dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności jest dziecko małżonki pochodzące z poprzedniego związku, a wnioskodawcą jest małżonek, przysługuje podwyższone kryterium dochodowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 10 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Mamy taką sprawę: małżeństwo, małżonek ma dwoje własnych dzieci, nad którymi sprawuje opiekę naprzemienną, małżonka ma jedno własne dziecko z poprzedniego związku, na które pobiera świadczenie pielęgnacyjne, oraz mają dwoje wspólnych dzieci.

Wniosek złożył małżonek, wnioskuje o zasiłek i dodatki na dwoje własnych dzieci oraz dwoje wspólnych. Drugi wniosek złożyła żona na swoje niepełnosprawne dziecko.

Czy w takiej sytuacji, jeśli dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności jest dziecko małżonki pochodzące z poprzedniego związku, a wnioskodawcą jest małżonek, przysługuje podwyższone kryterium dochodowe?

Dochód rodziny przekracza kryterium dochodowe i można przyznać świadczenie w zmniejszonej wysokości na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych?

Jak poprawnie prowadzić postępowanie w sprawie?

Oba wnioski dotyczą tej samej rodziny.

Czy jest możliwe połączenie tych wniosków i wydanie jednej decyzji dla obydwojga małżonków?

Czy należy rozpatrzeć oba wnioski oddzielnie i każdemu z małżonków przyznać wnioskowane świadczenia, ale wtedy nasuwa się pytanie, czy dodatek z tytułu wielodzietności będzie przysługiwał na dwoje dzieci, czy na troje?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX