Czy jedynym wkładem wspólników do spółki cywilnej może być świadczenie przez nich usług?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Liżewski Sławomir
Odpowiedzi udzielono: 12 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dwie osoby fizyczne prowadzące odrębnie jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem chcą podjąć współpracę w formie spółki cywilnej. Pojawiły się wątpliwości przy zawieraniu umowy - czy prawidłowym będzie, że wspólnicy nie wnoszą żadnego wkładu do spółki? Oraz czy prawidłowym będzie, że w umowie określą wypłatę wypracowanego zysku w okresie miesięcznym?

Odnosząc się do art. 861 k.c., który określa przedmiot wkładu wspólnika w spółce cywilnej, stwierdzając, iż może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Przedmiotem wkładu mogą być pieniądze, wierzytelności, akcje lub udziały w spółkach kapitałowych, przedsiębiorstwo oraz świadczenie usług". Wspólnicy zakładając spółkę cywilną nie będą wnosić wkładu finansowego ani własności, jedyny wkład który może być wniesiony to świadczenie usług na rzecz spółki.

Czy taka forma wkładu zawarta w umowie jest prawidłowa? Czy wypłata ze spółki wypracowanego zysku, podzielonego na każdego ze wspólników zgodnie z udziałem w okresie miesięcznym będzie prawidłowa? Czy taki system wypłat zysku wystarczy opisać w umowie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX