Czy jednostka może zastosować uproszczenie dotyczące ujmowania w księgach i sprawozdaniu finansowym umów leasingu, jednocześnie nie odstępując od liczenia aktywów i rezerw z tytułu podatku odroczonego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 kwietnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 20 marca 2018 r.

PYTANIE

Bilansowe ujęcie leasingu, który podatkowo jest traktowany jako leasing operacyjny. Przedmiotem umowy leasingu jest oddanie do używania korzystającego (leasingobiorcy) środka transportu – samochodu osobowego, używanego przez podatnika do celów mieszanych: działalności gospodarczej i celów osobistych. Umowa leasingu została zawarta na 47 miesięcy. W ustawie o rachunkowości jest mowa o spełnieniu co najmniej jednego z warunków, aby leasing zakwalifikować do leasingu finansowego w księgach rachunkowych: 3. Okres, na jaki została zawarta, odpowiada w przeważającej części przewidywanemu okresowi ekonomicznej użyteczności przedmiotu umowy, przy czym nie może być on krótszy niż 3/4 tego okresu. W mojej ocenie Spółka spełnia warunek 3. Jednocześnie jesteśmy Spółką która w poprzednim roku obrotowym jak również poprzednim nie przekroczyła łącznie 2 z 3 następujących warunków Art. 3 ust. 1c pkt 1 u.o.r. Jednostki, z wyjątkiem jednostek, o których mowa w ust. 1e pkt 1-6, które za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości: 1) 17 000 000 zł - w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego, 2) 34 000 000 zł - w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy, 3) 50 osób - w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty - mogą dokonywać kwalifikacji umów, o których mowa w ust. 4, według zasad określonych w przepisach podatkowych i nie stosować przepisów ust. 4 i 5.

Czy w związku z tym możemy zastosować w tym zakresie uproszczenie dotyczące ujęcia leasingu w księgach rachunkowych jako leasingu operacyjnego?

Czy wystarczy zapis w polityce rachunkowości aby móc skorzystać z tego uproszczenia?

Czy takie uproszczenie nie spowoduje, że spółka będzie musiała zastosować inne uproszczenia w przypadku klasyfikacji aktywów i pasywów, np. odstąpienie od liczenia rezerw, aktywów na podatek odroczony?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX