Czy jako podmiot leczniczy nieprowadzący działalności w formie indywidualnych i grupowych praktyk lekarzy i lekarzy dentystów musimy ewidencjonować przy pomocy kasy rejestrującej sprzedaż usług, jeśli przekroczy limit zwolnienia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 4 sierpnia 2023 r.

PYTANIE

Spółka świadczy usługi w zakresie opieki medycznej związanej z dializoterapią i nefrologią. Co do zasady bezpośrednim płatnikiem za wykonywane usługi jest Narodowy Fundusz Zdrowia (na podstawie zawartych umów), incydentalnie zdarza się jednak, że odbiorcami/płatnikami usług są indywidualni pacjenci, umawiający się na dializę prywatną (zwykle osoby zamieszkujące na stałe poza granicami Polski, a odwiedzające nasz kraj). Wówczas umawiany jest termin usługi, a opłata za usługę następuję z góry przelewem. Zdarzają się przypadki, że osoba fizyczna wymaga natychmiastowej usługi (dializa prywatna), w takim przypadku po wyświadczonej usłudze wystawiana jest faktura z odroczonym terminem płatności – również wyłączenie przelewem. Spółka nie posiada infrastruktury umożliwiającej płatność gotówką/kartą.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny:

Czy jako podmiot leczniczy nieprowadzący działalności w formie indywidualnych i grupowych praktyk lekarzy i lekarzy dentystów musimy ewidencjonować przy pomocy kasy rejestrującej sprzedaż usług, jeśli przekroczy ona w roku podatkowym kwotę 20.000,00 PLN?

Jeśli tak to, czy wystawiając fakturę i otrzymując zapłatę wyłącznie przelewem możemy skorzystać ze zwolnienia (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących § 2 w powiązaniu z punktem 37 załącznika)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX