Czy jako organ właściwy możemy kontynuować wypłatę zasiłku oraz zmienić decyzję wydłużając okres przyznanego zasiłku pielęgnacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Otrzymaliśmy wniosek wraz z decyzją do dalszej realizacji osoby z innej gminy. W aktach sprawy znajduje się orzeczenie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia z 1996 r., która zalicza Pana do III grupy inwalidów z ogólnego stanu zdrowia od dziecka i jest wydane na stałe.

Dodatkowo w aktach znajduje się orzeczenie PCPR z 2018 roku, które zaliczyło pana do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oraz że nie da się ustalić, od kiedy istnieje niepełnosprawność, a także nie wskazało symbolu niepełnosprawność. Orzeczenie to skończyło się w dniu 31.08.2020 r.

Drugie orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zostało wydane w listopadzie 2020 roku, gdzie również brak jest daty, od kiedy istnieje niepełnosprawność, ale ma podany symbol 02-P. Orzeczenie jest ważne do dnia 31.01.2024 r. I na podstawie tych orzeczeń z PCPR tamta gmina przyznała Panu zasiłek pielęgnacyjny z uwagi, iż niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21 roku życia.

Czy tamta gmina postąpiła właściwie?

Czy prawidłowe jest przyjęcie, żeby "połączyć" te trzy orzeczenia i przyjąć, że niepełnosprawność powstała od dzieciństwa na podstawie orzeczenia z roku 1996?

Czy jako organ właściwy możemy kontynuować wypłatę zasiłku oraz zmienić decyzję, wydłużając okres przyznanego zasiłku do 30.09.2024?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX