Czy istnieje podstawa prawna zakazująca mieszania w jednej cysternie nieczystości ciekłych odebranych z szamb z nieczystościami pochodzącymi z osadników?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 11 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 18 lipca 2023 r.

PYTANIE

Wszystkie podmioty odbierające nieczystości ciekłe ze zbiorników bezodpływowych i osadników z przydomowych oczyszczalniach na terenie gminy stosują praktykę odbierania nieczystości ciekłych na zasadzie odbioru ich do tej samej cysterny, tzn. odbierają nieczystości ze zbiorników bezodpływowych a zarazem z osadników przydomowych oczyszczalni i razem zmieszane transportują do stacji zlewnej. Z uwagi na fakt, że nieczystości ciekłe z osadników moją wyższy wskaźnik zanieczyszczenia CHZT, powoduje to zanieczyszczenie całej cysterny i wyższej opłaty za przekazanie nieczystości do stacji zlewnej. Tym samym podmioty te pobierają opłatę wyższą od właścicieli nieruchomości, nawet tych, którzy mają mniej zanieczyszczone nieczystości (ponieważ mieszając wszystkie w jednej cysternie, zanieczyszczają całość i traktują wszystkich tak samo). W ocenie wójta jest to nieuczciwe traktowanie konsumenta.

Proszę o podanie przepisu, który wskazywałby, iż podmiotowi zabrania się mieszać w jednej cysternie nieczystości płynnych ze zbiornika z nieczystościami z osadników i wskazanie, jakie czynności są w kompetencji wójta, aby ten przepis na przedsiębiorcy mógł wyegzekwować.

Czy, jeżeli nie ma takiego przepisu, to mieszkańcom pozostaje tylko zgłoszenie do Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji, informacji o stosowaniu nieuczciwych praktyk przez podmioty odbierające nieczystości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX