Czy istnieje obowiązek udostępnienia wnioskodawcy danych z rejestru PESEL oraz rejestru mieszkańców dotyczących adresu zamieszkania osoby fizycznej, w przypadku, gdy osoba objęta wnioskiem jest sędzią zawodowym sądu powszechnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wilk Jakub
Odpowiedzi udzielono: 27 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy istnieje obligatoryjny nakaz udostępnienia wnioskodawcy (będącym osobą fizyczną) danych - z rejestru PESEL oraz rejestru mieszkańców - dotyczących adresu zamieszkania osoby fizycznej, w przypadku, gdy osoba objęta wnioskiem, której dane dotyczą jest sędzią zawodowym sądu powszechnego?

Do referatu ewidencji ludności UG wpłynął wniosek o uzyskanie danych z rejestru PESEL oraz rejestru mieszkańców dotyczących adresu zamieszkania. Do wniosku dołączono: 1) zarządzenie sądu, wydane na podstawie art.130 k.p.c.: a) wzywające wnioskodawcę do uiszczenia kwoty pieniężnej tytułem opłaty od pozwu, b) nakazujące wskazanie adresu zamieszkania pozwanego; c) pozew opatrzony podpisem wnioskodawcy i pieczątką wpływu do sądu, z treści którego wynika, że pozwany jest sędzią Sądu Rejonowego w stanie czynnym; - w terminie 7 dni pod rygorem zwrócenia pisma procesowego. Zgodnie z treścią art. 46 ust. 2 pkt 1 ustawy z 24.09.2010 r. o ewidencji ludności, dane z rejestru PESEL i rejestru mieszkańców mogą być udostępnione osobom i jednostkom organizacyjnym, jeżeli wykażą w tym interes prawny. Ustawa o ewidencji ludności nie zawiera definicji legalnej pojęcia interesu prawnego.

Czy przedłożona przez wnioskodawcę dokumentacja (obejmująca m.in. zarządzenie sądu nakazujące wskazanie adresu zamieszkania sędziego Sądu Rejonowego) jest wystarczająca do uznania, że strona posiada interes prawny w uzyskaniu danych dotyczących miejsca zamieszkania pozwanego sędziego w sprawie sądowej?

Czy na gruncie przepisów powszechnie obowiązującego prawa (w tym chociażby ustawy z 27.07.2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych) istnieją normy prawne, które nakazywałyby w takiej sytuacji odmowę wskazania danych adresowych sędziego (w tym wskazania jego miejsca zamieszkania) z uwagi chociażby na fakt sprawowanej przez sędziego funkcji?

Czy dokonując ewentualnego wskazania w/w danych adresowych organ nie naraża się na naruszenie prawa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX