Czy istnieje obowiązek określania we wniosku o zatwierdzenie projektu robót geologicznych prawa przysługującego wnioskodawcy do nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 29 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy istnieje możliwość złożenia wniosku i uzyskania decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych w trybie art. 80 ustawy z 9.06.2011 r. Prawo geologiczne i górnicze - dalej pr. geol. w sytuacji gdy roboty geologiczne przewidziane są na działce o nieuregulowanym stanie prawnym (brak KW, na wypisie widnieje tylko podmiot już nieistniejący, którego formą władania jest władanie na zasadach samoistnego posiadania)?

Przepis art. 80 ust. 2 i 3 pr. geol. wskazuje jedynie na właścicieli i użytkowników wieczystych - jeśli zaś działka ma nieuregulowany stan prawny, czy można na nią prowadzić i uzyskać decyzje zatwierdzające PRG?

W poprzedniej wersji pr. geol. art. 80 ust. 2 wymagał podania we wniosku informacji o prawach, jakie przysługują inwestorowi do nieruchomości, w granicach której ma być wykonywana zamierzona działalność. Znowelizowany - ustawą z 16.06.2023 r. o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2023.2029) - przepis art. 80 ust. 2 pr. geol. wymaga jedynie określania właścicieli (użytkowników wieczystych) nieruchomości, w granicach której roboty te mają być wykonywane, oraz dołączenia wypisu z ewidencji gruntów i budynków, wydany nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku. Rozumiem, że to oznacza brak konieczności w obecnym stanie prawnym oświadczenia we wniosku, że wnioskodawca posiada prawo do dysponowania na realizację ww. robót geologicznych.

Czy wobec braku takiego wymogu w art. 80 ust. 2 pr. geol., jeśli organ wyda decyzje zatwierdzającą PRG, to pomimo braku zgody właściciela na realizację robót geologicznych można do nich przystąpić, czy też jest tak, że do wydania decyzji zatwierdzające PRG tej zgody już ustawodawca nie wymaga, ale po otrzymaniu ww. decyzji, aby wejść na czyiś grunt i mieć prawne i skuteczne umocowanie do realizacji robót należy osobno legitymować się prawem do dysponowania w zakresie realizacji odwiertów geologicznych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX