Czy istnieje możliwość zrzeczenia się odszkodowania za nieruchomość wywłaszczoną w trybie specustawy drogowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pacholak Mariola
Odpowiedzi udzielono: 6 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy istnieje możliwość zrzeczenia się odszkodowania za nieruchomość wywłaszczoną w trybie ustawy z 10.04.2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 176) - dalej u.z.r.i.d.?

Czy takie zrzeczenie może nastąpić przed wydaniem decyzji ZRiD i w jakiej formie powinno być dokonane?

Czy w takim przypadku inwestor inwestycji niedrogowej musi wpłacać kwotę wynikająca z operatu szacunkowego na konto gminy na poczet odszkodowań, tak jak przy pozostałych nieruchomościach podlegających decyzji ZRID i wywłaszczeniu?

Inwestor inwestycji niedrogowej w rozumieniu art. 16 ustawy z 21.03.1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1376) – dalej u.d.p. zamierza zawrzeć z gminą umowę dotyczącą budowy drogi gminnej (względnie przebudowy drogi gminnej). Droga będzie realizowana w trybie u.z.r.i.d. Jedna z nieruchomości jest własnością osoby prawnej (dewelopera) oraz wspólnoty mieszkaniowej. Zarówno wspólnota, jak i deweloper zamierzają zrzec się odszkodowania za nieruchomość zajętą pod budowę drogi, jaka ma być objęta umową oraz później decyzją ZRiD. W zamian inwestor w ramach decyzji ZRID wybuduje chodnik, jakiego te podmioty oczekują.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX