Czy istnieje możliwość legalizacji zmiany ukształtowania terenu na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią lub legalizacja zmiany ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód mającą wpływ na warunki przepływu wód?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 20 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor złożył wniosek dotyczący wydania decyzji legalizacyjnej na zmianę ukształtowania terenu tj. podniesienie części nieruchomości znajdującej się na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią. Nieruchomość wnioskodawcy sąsiaduje z działką, która stanowi użytek "Wp". Działka ta posiada nieregularny kształt, gdzie fizycznie ciek płynie uregulowanym korytem w odległości ok. 150 m od działki inwestora, natomiast suche starorzecze przedmiotowego cieku graniczy z nieruchomością, na której dokonano podniesienia terenu.

Czy w myśl obowiązującej ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624) – dalej pr.wod. istnieje możliwość wydania decyzji o legalizacji zmiany ukształtowania terenu na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią lub ewentualnie o legalizacji zmiany ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód mającą wpływ na warunki przepływu wód?

Zgodnie z art. 88l ust. 2 oraz art. 40 ust. 3 ustawy z 18.07.2001 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2017 r. poz. 1121) - dalej s.pr.wod. właściwy Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej zwolnił inwestora z zakazu wykonywania robót na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią, w tym m.in. na zmianę ukształtowania terenu tj. podniesienie części nieruchomości w 2014 r.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX