Czy istnieje możliwość cofnięcia faktu, że z dniem ostateczności decyzji zrid działki przechodzą z mocy prawa na właściwego zarządcę drogi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 2 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ administracji architektoniczno-budowlanej wydał w październiku 2017 r. decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, która to decyzja uzyskała przymiot ostateczności w maju 2018 r. W listopadzie 2019 r. właściwy zarządca drogi (wnioskodawca decyzji) wystąpił do starosty o uchylenie przedmiotowej decyzji w trybie art. 155 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2096) – dalej k.p.a. w całości z wyłączeniem pkt 5 ww. decyzji tj. z wyłączeniem zatwierdzenia podziału nieruchomości. Wniosek uargumentowano brakiem środków w budżecie miasta na sfinansowanie inwestycji w perspektywie najbliższych lat. Jednocześnie zarządca drogi wystąpił do starosty z wnioskiem o zawieszenie prowadzonego postępowania w sprawie ustalenia wysokości odszkodowania należnego byłym właścicielom nieruchomości objętych przedmiotową decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Czy jest możliwe wydanie takiej decyzji, która swoim rozstrzygnięciem uchyla wszystkie jej punkty, poza jednym – zatwierdzeniem podziału nieruchomości (pkt 5 decyzji)?

Nadmienić należy, że podział nieruchomości został dokonany, a zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy z 10.04.2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1474) - dalej u.z.r.i.d. – nieruchomości lub ich części, o których mowa w art. 11f ust. 1 pkt 6 u.z.r.i.d., stają się z mocy prawa własnością odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego – z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna (w przedmiotowym przypadku maj 2018 r.).

Tym samym, czy istnieje możliwość niejako cofnięcia faktu, że z dniem ostateczności decyzji zrid działki te przechodzą z mocy prawa na właściwego zarządcę drogi (o czym stanowi pkt 6 przedmiotowej decyzji)?

Czy do wniosku o uchylenie cytowanej decyzji należy dołączyć zgody wszystkich stron postępowania biorących udział przy wydaniu przedmiotowej decyzji?

Albowiem w przepisach art 11f ust. 8 u.z.r.i.d. zawarto odniesienie jedynie do zmiany decyzji, co do której mają zastosowanie przepisy art. 155 k.p.a., gdzie wystarczy wyłącznie zgoda strony, która wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX