Czy istnieje jakaś prawna interpretacja terminu wypowiedzeń w ramach zwolnień grupowych, która pozwalałaby przedłużyć termin 30 dni do 1,5 miesiąca?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sokołowska Anna
Odpowiedzi udzielono: 6 września 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zależy nam na uniknięciu indywidualnych konsultacji związkowych, a z przyczyn organizacyjnych chcemy mieć więcej czasu niż 30 dni na wręczanie wypowiedzeń 70 pracownikom.

Czy istnieje jakaś prawna interpretacja terminu wypowiedzeń w ramach zwolnień grupowych, która pozwalałaby przedłużyć termin 30 dni do np. 1,5 miesiąca?

Przykładowo w pierwsze 30 dni (od 15 września do 14 października) wypowiadam min. 30 osób, a za kolejne 4 dni (18 październik) składam jeszcze 10 wypowiedzeń.

Czy to 10 wypowiedzeń będzie indywidualnych czy można jakość przeciągnąć i połączyć z poprzednimi zwolnieniami jakimś terminami?

Czy w jednym porozumieniu ze związkami w sprawie zwolnień grupowych można zawrzeć zwolnienia grupowe w dwóch terminach 30 dniowych we wrześniu a potem w październiku zachowując w każdy terminie 30 dni minimum wypowiedzeń tj. 30 os.?

Czy zapis ogólny w porozumieniu: " Wypowiedzenia umów o pracę pracowników wytypowanych do zwolnienia nastąpią w okresie od września do listopada" - pozwala nam na zwolnienie np. od 15 września do 14 października 35 osób, a następnie od 15 października do 13 listopada kolejnych 35 osób?

Z osób wyznaczonych do zwolnień grupowych pojawią się pracownicy, którzy przyniosą zwolnienia lekarskie.

Czy jeśli nie zdążymy im wypowiedzieć w terminie 30 dni to możemy wypowiedzieć od razu po powrocie ze zwolnienia lekarskiego bez dodatkowych konsultacji ze związkami nawet jeśli termin 30 dni upłynął?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX