Czy istniejąca oczyszczalnia powinna uzyskać zwolnienie z zakazu gromadzenia materiałów, które mogą zanieczyścić wody, jeśli część obiektów oczyszczalni zlokalizowana jest na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 18 września 2015 r.

PYTANIE

Istniejąca oczyszczalnia ścieków (o RLM 20.000) posiada pozwolenie wodnoprawne wydane przez starostę. Po przekazaniu przez RZGW map zagrożenia powodziowego okazało się, że część obiektów oczyszczalni zlokalizowana jest na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią.

Czy w związku z tym istniejąca oczyszczalnia powinna uzyskać zwolnienie z zakazu określonego w art. 40 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.(np. gromadzenie ścieków, gromadzenie środków chemicznych)? Czy magazynowanie odwodnionych osadów ściekowych kwalifikuje się do gromadzenia innych materiałów, które mogą zanieczyścić wodę?

Czy oczyszczalnia powinna uzyskać pozwolenie wodnoprawne na gromadzenie ścieków (art. 122 ust. 2 pkt 1 pr. wod.)? Jaki organ jest właściwy do wydania tego pozwolenia - starosta czy marszałek?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX