Czy istnieją uregulowania dotyczące procedury zmiany pozwolenia wodnoprawnego na wniosek strony?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2017 r.

PYTANIE

Pytanie dotyczy pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie studni oraz na pobór wód podziemnych dla potrzeb wodociągu gminnego. Gmina posiada pozwolenie wodnoprawne (jedna decyzja) z 2015 r. na pobór wód podziemnych z ujęcia składającego się z dwóch studni – studni podstawowej (zlokalizowanej w miejscowości A) i studni awaryjnej (zlokalizowanej w miejscowości B) oraz na wprowadzanie do ziemi wód popłucznych ze stacji uzdatniania wody. Gmina zamierza wykonać nową studnię ujęcia (która będzie studnią awaryjną) w miejscowości A (w niedalekiej odległości od istniejącej studni podstawowej). Jednocześnie studnia z miejscowości B (awaryjna) zostanie wyłączona z eksploatacji. W związku z powyższą sytuacją zachodzi potrzeba wydania dwóch decyzji – pozwolenia na wykonanie studni i zmiany pozwolenia na pobór wód i odprowadzanie ścieków popłucznych. Gmina chciała złożyć jeden wniosek (i co za tym idzie wykonać jeden operat) na wykonanie nowej studni i na zmianę istniejącej decyzji na pobór wód i na ścieki popłuczne.

Czy gmina mogłaby złożyć jeden wniosek (opracować też jeden operat) o wydanie pozwolenia na wykonanie studni i na pobór wód z ujęcia obejmującego nową studnię ujęcia oraz na ścieki popłuczne?

Jednocześnie do tego wniosku gmina załączyłaby oświadczenie o zrzeczeniu się uprawnień ustalonych w obowiązującym obecnie pozwoleniu na pobór wód i na ścieki popłuczne.

Czy opisana "procedura" jest możliwa?

Czy w opisanej sprawie wymagana będzie decyzja środowiskowa (nowa studnia będzie w odległości ok. 50 m od istniejącej studni podstawowej)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX