Czy istnieją przepisy, które uzasadniają żądanie stosowania rozwiązań, które eliminują zjawisko mieszania się wód opadowych ze ściekami z mycia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 6 grudnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy organ ma podstawę prawną do domagania się zadaszenia?

Organ wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia przedłożonego raportu o oddziaływaniu na środowisko. W raporcie opisano m.in. stanowisko mycia pojazdów i sprzętu mechanicznego (niezadaszony plac o szczelnej i wyprofilowanej nawierzchni, uzbrojony w kanalizację wraz z odpowiednimi kratkami ściekowymi - kanalizacja sanitarna), które wnioskodawca zorganizował na terenie swojego zakładu i które użytkuje i będzie użytkował na podstawie posiadanego pozwolenia wodnoprawnego (na odprowadzanie ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego do urządzeń kanalizacyjnych stanowiących własność innego podmiotu). Ścieki są odprowadzane po podczyszczeniu (osadnik i separator) i podlegają okresowemu monitoringowi. W wezwaniu organ postuluje m.in., by wnioskodawca wprowadził dodatkowe rozwiązania mające na celu wyeliminowanie mieszania się wód opadowych ze ściekami z mycia pojazdów i sprzętu mechanicznego (mieszanina jest traktowana przez wnioskodawcę jako ściek przemysłowy). Zakład nie ograniczy operacji mycia jedynie do dni bezdeszczowych, więc jedynym rozwiązaniem, które wyeliminowałoby możliwość mieszania się wód opadowych i ścieków jest zadaszenie stanowiska mycia. Z różnych powodów zadaszenie nie jest planowane do realizacji.

Czy istnieją przepisy, które uzasadniają żądanie stosowania rozwiązań, które eliminują zjawisko mieszania się wód opadowych ze ściekami z mycia?

Jeżeli tak, to jakie to przepisy?

Czy organ ma podstawę prawną do żądania od wnioskodawcy wykonania ewentualnego zadaszenia?

Jeżeli tak, to jaka to podstawa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX