Czy istnieją przeciwwskazania do odprowadzania oczyszczonych ścieków przemysłowych do szczelnego zbiornika odparowującego razem z wodami opadowymi i roztopowymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 19 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wnioskodawca zwrócił się do Wód Polskich z prośbą o przedstawienie opinii w sprawie możliwości zagospodarowania ścieków przemysłowych z myjni samochodowej tj. czy istnieją przeciwwskazania do odprowadzania oczyszczonych ścieków przemysłowych do szczelnego zbiornika odparowującego razem z wodami opadowymi i roztopowymi?

Na terenie Centrum Samochodowego powstają ścieki bytowe, ścieki przemysłowe oraz wody opadowe i roztopowe. Aktualnie ścieki bytowe są odprowadzane do zbiornika bezodpływowego. Ścieki przemysłowe wytwarzane na terenie myjni, po ich podczyszczeniu w lokalnej podczyszczalni ścieków (separator substancji ropopochodnych ze zintegrowanym osadnikiem oraz zbiorniki i studzienki z systemem napowietrzania), są odprowadzane do osobnego zbiornika bezodpływowego. Wody opadowe i roztopowe z części nieruchomości, na terenie którym są ujęte w system kanalizacji deszczowej, po ich podczyszczeniu w separatorze substancji ropopochodnych, są odprowadzane do szczelnego zbiornika odparowującego. Właściciel nieruchomości ma możliwość skierowania do szczelnego, otwartego zbiornika odparowującego, oprócz wód opadowych i roztopowych, także podczyszczonych ścieków z myjni. W takiej sytuacji ilość ścieków z myjni kierowanych do zbiornika stanowiłaby nie więcej niż 10% ilości odprowadzanych wód opadowych i roztopowych (pojemność zbiornika jest wystarczająca do przyjęcia wód opadowych, jak i mieszaniny ze ściekami przemysłowymi). W przypadku gromadzenia się osadów na dnie zbiornika, będą one usuwane i zagospodarowywane jako odpad przez właściwy podmiot.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX